Nie daj się świądowi

Przejmij kontrolę nad świądem

Łuszczycy często towarzyszy podrażnienie skóry, a wielu pacjentów zgłasza regularnie pojawiający się świąd skóry. Drapanie nie zwiększa obszaru skóry dotkniętego łuszczycą, ale utrudnia proces gojenia. Jak go uniknąć? Znanych jest wiele sposobów, przejmowania kontroli nad objawami łuszczycy, w tym również nad świądem. Poniżej przedstawiono siedem prostych, ale pomocnych metod:

1. Pamiętanie o leczeniu łuszczycy

Aby poradzić sobie ze świądem, należy zająć się jego przyczyną, czyli łuszczycą. Jest wiele kremów dla osób z łuszczycą, które wygładzają skórę i utrzymują jej nawilżenie. Jest również sporo dostępnych leków w formie kremów i maści zawierających składniki, które łagodzą świąd i stan zapalny skóry. Warto trzymać taki preparat nawilżający obok łóżka, aby można go było nałożyć od razu po przebudzeniu, jeśli pojawi się chęć drapania.

Drapanie skóry utrudnia jej gojenie.


2. Kąpiele lecznicze

Długie, gorące prysznice pozbawiają skórę wilgoci. Natomiast ciepła kąpiel z dodatkiem olejku do kąpieli może być ukojeniem dla skóry. Pamiętaj tylko, żeby woda nie była za gorąca. Po kąpieli najlepiej osuszyć ciało dotykając skórę, zamiast pocierać ją szorstkim ręcznikiem. Po osuszeniu należy delikatnie nałożyć na skórę krem lub maść nawilżającą, a w miesiącach o dużym nasłonecznieniu pokryć odsłoniętą skórę kremem ochronnym z filtrem.

3. Jak łagodzić podrażnioną skórę

Na podrażnioną skórę możesz nałożyć zimny kompres. Silnemu świądowi często towarzyszy uczucie pieczenia, dlatego schłodzenie skóry może zmniejszyć chęć drapania się.

4. Ochrona skóry przed nadmiernym wysuszeniem

Sucha skóra swędzi bardziej niż skóra nawilżona, dlatego dbaj o regularne nawilżanie, stosując odpowiednie kremy lub maści. Zima może być trudnym okresem dla skóry. Połączenie suchego powietrza, wewnętrznego ogrzewania, wiatru, niskich temperatur, grubych ubrań i zmniejszonej ekspozycji na słońce stanowi wyzwanie dla osób dotkniętych łuszczycą. Z kolei latem intensywna klimatyzacja może wysuszać skórę. Dlatego należy odpowiednio nawilżać skórę przez cały rok, a także rozważyć stosowanie nawilżacza powietrza, zwłaszcza zimą.

5. Odpowiednie ubrania i obuwie

Należy nosić lekkie i przewiewne ubrania, które nie podrażniają skóry, a unikać syntetycznych ubrań, które powstrzymują pocenie i mogą podrażniać skórę. Należy również unikać ubrań bardzo dopasowanych, szczególnie w pasie. Zaleca się ubrania wykonane z włókien naturalnych, takich jak bawełna, len i jedwab. Wiele osób dotkniętych łuszczycą woli nosić ubrania w jasnych kolorach, gdyż odpadające łuski są wtedy mniej widoczne.
Jeśli łuszczycą dotknięte są stopy, należy wybierać obuwie zapewniające swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu stopy pozostaną chłodne i suche. Należy unikać obuwia syntetycznego oraz wypróbować wkładki do butów z pianki, polimerów, korka lub wypełnione wodą, które absorbują naprężenia i zmniejszają nacisk na skórę. Należy unikać obuwia ze spiczastymi końcami, a także skarpetek i rajstop wykonanych z włókien syntetycznych.

6. Nie drap

Pomimo że drapanie nie zwiększa obszaru objętego łuszczycą, może nasilać stan zapalny, zwiększając ból, powodując owrzodzenie, a nawet prowadząc do pękania skóry. Drapanie się po poranionej skórze utrudnia jej gojenie. To z kolei może zwiększyć stres i prowadzić do zaostrzenia się objawów łuszczycy. Pomocne mogą być techniki rozpraszające uwagę. Warto zanotować czynniki nasilające świąd, jak na przykład rozmowa przez telefon czy oglądanie telewizji, a następnie znaleźć zachowania zastępcze, które pomogą go powstrzymać.1

7. Konsultacja z lekarzem

Jeśli występowanie świądu jest bardzo dokuczliwe, należy omówić tę kwestię z lekarzem. Lekarz może zalecić inny lek lub skontaktować z grupą wsparcia, co pozwoli na wymianę doświadczeń w kwestii radzenia sobie ze świądem z osobami w podobnej sytuacji.
Mamy nadzieję, że te siedem prostych sposobów będzie pomocnych w radzeniu sobie ze świądem. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że nie trzeba działać w pojedynkę i że można uzyskać pomoc. Wystarczy tylko o nią poprosić.