Potrzeba drapania - fakty

Czy świąd powoduje frustrację? Nie jesteś sam

Spośród wszystkich objawów łuszczycy prawdopodobnie najbardziej dokuczliwy jest świąd. Aż 80% osób dotkniętych łuszczycą przyznaje się, że doświadcza świądu związanego z chorobą.
Świąd, czy też inaczej swędzenie, jest odczuciem powodującym nieodpartą chęć drapania się. Może on mieć wiele przyczyn, takich jak stan zapalny skóry lub inne ogólne stany chorobowe.
W przypadku stanu zapalnego skóry organizm wydziela w skórze wiele substancji chemicznych powodujących jej swędzenie. Także suchość może prowadzić do swędzenia skóry.

Drapanie uszkodzonej skóry uniemożliwia uzyskanie poprawy jej stanu.Różny stopień nasilenia

U osób z łuszczycą świąd lub podrażnienie skóry mogą mieć różny przebieg - od łagodnego po ostry - w zależności od tego, jak poważnie skóra została dotknięta. W przypadku niektórych osób świąd ograniczony jest do określonego obszaru skóry, u innych obejmuje całe ciało.
Zróżnicowany może być również stopień swędzenia2. Niektóre osoby doświadczają tylko umiarkowanego świądu, inne odczuwają ten objaw bardziej dotkliwie i podrażniają skórę drapaniem aż do krwi.
Chociaż drapanie może przynieść chwilową ulgę, tak naprawdę pogłębia stan zapalny skóry, a nawet może prowadzić do powstania nowych zmian wywołanych uszkodzeniem skóry. To z kolei może wywołać dodatkowy stres związany z chorobą, który również nasila objawy łuszczycy.

Powstrzymaj chęci drapania

Drapanie nie zwiększa obszaru skóry dotkniętego łuszczycą, ale wpływa negatywnie na proces gojenia. Drapiąc się uniemożliwiasz uzyskanie poprawy. Dlatego, aby złagodzić objawy, bardzo ważne jest zmniejszenie podrażnienia skóry, które powoduje chęć drapania.
Jeśli nie możesz opanować chęci drapania, porozmawiaj o tym z lekarzem i poinformuj go gdzie odczuwasz świąd, jak długo się utrzymuje, jak uciążliwe jest i jak sobie z nim radzisz.