Twój sposób na świąd

4 wskazówki jak zapobiegać swędzeniu i złuszczaniu skóry

Widocznym objawem łuszczycy jest pogrubienie i złuszczanie się naskórka, które obserwujemy, gdy komórki zewnętrznej warstwy skóry rozmnażają się zbyt szybko.
Gdy skóra staje się zbyt sucha i łuszcząca, mogą pojawić się pęknięcia, a nawet krwawienia1. Warto, więc wziąć pod uwagę proste wskazówki dotyczące pielęgnacji, które pomogą lepiej zadbać o skórę z łuszczycą.

1.Odpowiednie nawilżanie

Regularne nawilżenie skóry nie tylko zmniejsza złuszczanie i związane z nim objawy, ale również pomaga utrzymać efekty leczenia.

Unikaj produktów zapachowych i rozważ stosowanie łagodnego płynu do mycia zamiast mydła, które może silnie wysuszać skórę.2.Odpowiednia pielęgnacja skóry po kąpieli lub prysznicu

Podczas kąpieli lub prysznica korzystaj z ciepłej wody. Gorąca woda zwiększa przepływ krwi do skóry i może znacząco nasilić jej złuszczanie. Osuszaj skórę delikatnie dotykając ją ręcznikiem. Nie pocieraj jej, ponieważ tarcie może pobudzać namnażanie komórek skóry.
Na koniec, od razu po kąpieli zastosuj krem nawilżający, który pozwoli zatrzymać wilgoć w skórze.

3.Dobór odpowiednich produktów do pielęgnacji ciała

Warto stosować łagodne środki myjące, dostosowane do potrzeb skóry z łuszczycą. Lepiej unikać produktów zapachowych i stosować łagodny płyn do mycia zamiast mydła, które może silnie wysuszać skórę.

4. Terapia odpowiednia dla mnie

Każdy z nas jest inny i może inaczej reagować na zastosowane leczenie. Terapia, która jest skuteczna u jednej osoby niekoniecznie może być równie skuteczna u Ciebie. Dlatego, jeśli stosowane leczenie nie daje oczekiwanych korzyści, możesz poprosić lekarza o dobranie innej opcji terapeutycznej.