Zamknij drzwi przed stresem i lękami

Dlaczego pozytywne myślenie jest ważne w leczeniu łuszczycy?

Wiele osób ma świadomość, że przebieg łuszczycy wiąże się ze stresem1. Istnieją również dowody na to, że stres może być czynnikiem wywołującym łuszczycę po raz pierwszy lub może prowadzić do zaostrzenia już występującej choroby2.
Mimo wszystko trudno jest określić konkretny wpływ stresu na poszczególne osoby. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Różne nasilenie i przyczyny stresu mogą oddziaływać na ludzi inaczej.

Nie obawiaj się rozmowy z lekarzem o stresujących doświadczeniach lub towarzyszących lękach.Obok codziennego obciążenia, jakim jest życie z łuszczycą, stres może odgrywać istotną rolę w przebiegu choroby. Może on mieć różne formy - od kryzysu osobistego i poważnej traumy psychologicznej po stres spowodowany nową pracą lub powrotem do szkoły po wakacjach.

Co możesz zrobić

Jeśli podejrzewasz, że to stres jest czynnikiem wywołującym nawroty choroby, porozmawiaj o tym z lekarzem. Możesz też zrobić znacznie więcej, aby poradzić sobie z niepokojącymi sytuacjami i zapanować nad nimi. Wszystko, co pozwala Ci się zrelaksować, pomaga również zmniejszyć napięcie i poziom stresu. Regularne ćwiczenia, spokojny sen i aktywność ruchowa (na przykład joga czy tai chi) mogą pomóc się wyciszyć i zrelaksować.
Nie bój się rozmawiać z lekarzem o doświadczanym stresie lub dręczących niepokojach. Lekarz może Ci podpowiedzieć jak sobie z nim poradzić lub zaproponować zajęcia pomagające kontrolować stres, lub też skierować do odpowiedniego specjalisty.