Pewność siebie – jak to osiągnąć

Sposoby na lepsze samopoczucie

Choć łuszczycy nie należy się wstydzić, skrępowanie to typowe uczucie towarzyszące osobom dotkniętym chorobą. Ważne żeby z tym niepotrzebnym odczuciem walczyć. Poniżej przeczytasz co możesz zrobić, aby zwiększyć poczucie własnej wartości i zacząć funkcjonować jak zdrowa osoba.

Warto prowadzić dzienniczek nastrojów

Możesz zapisywać rodzaj negatywnych emocji, czas i przyczynę ich wystąpienia oraz wszelkie okoliczności lub myśli z nimi związane. Identyfikacja pewnych schematów umożliwi Ci znalezienie rozwiązania i pomoże określić działania zmierzające do wyeliminowania negatywnych myśli.
Na przykład, jeśli dzieci sąsiadów „gapią się” na Twoje zmiany i jest to fakt nieprzyjemny dla Ciebie, celem może być przyjacielska rozmowa z ich rodzicami i wyjaśnienie im, na czym polega ta choroba.

Świętowanie sukcesów

Nawet małe osiągnięcia mogą mieć duży wpływ na budowanie pewności siebie. Dlatego aby doceniać je w odpowiedni sposób możesz codziennie zapisać swoje dwa lub trzy osiągnięcia, nawet te bardzo małe.

Bądź dla siebie najlepszym przyjacielem

Wyobraź sobie, że rozmawiasz ze swoim dobrym przyjacielem. Jaką otrzymasz radę? Prawdopodobnie przyjaciel przypomniałby Ci o Twoich zaletach i mocnych stronach. Teraz wyobrazić sobie, że jesteś swoim najlepszym przyjacielem i zaoferuj sobie odrobinę życzliwości i współczucia.

Chociaż, podobnie jak innych chorób, łuszczycy nie trzeba się wstydzić, zawstydzenie i skrępowanie to typowe uczucia towarzyszące większości osób.Popatrz z dystansu

Następnym razem, gdy zaczniesz zastanawiać się, co inni ludzie pomyślą lub powiedzą, wykonaj jeden krok w tył i spójrz na sytuację z perspektywy osoby trzeciej. To sposób, aby nauczyć się mniej osobistego podejścia.

Polub siebie

Każdego ranka przed lustrem przypomnij sobie o ładnym uśmiechu, szałowej fryzurze, ciepłej osobowości lub umiejętności słuchania innych. Jeśli negatywne myśli związane z łuszczycą pojawią się w ciągu dnia, przypomnij sobie jak wiele masz zalet i ile możesz światu zaoferować.

Korzystaj z pomocy przyjaciół

Spędzanie czasu z kochającymi nas ludźmi powoduje, że czujemy się docenieni i zrozumiani. Nawet, jeśli nie jesteś w nastroju do wyjścia z domu, krótka rozmowa przez telefon lub poświęcenie 10 minut na ponowne przeczytanie kartek urodzinowych, listów lub wiadomości e-mail może przypomnieć Ci to, o czym dobrze wiesz - co ludzie, którzy są dla Ciebie ważni, myślą o Tobie.

Zdobywaj nowe umiejętności

Opanowanie nowego obszaru wiedzy lub nowej umiejętności, jak na przykład znajomość nowego języka lub gra na instrumencie muzycznym może wpłynąć zbawiennie na Twoje samopoczucia. Chyba, więc warto zaangażować się w nowe hobby, sport lub w inny sposób wyrazić swoją kreatywność?

Naucz się akceptować samego siebie

Wiele osób z łuszczycą ma trudności z zaakceptowaniem zmian na swojej skórze. Jeśli jest to również Twój problemem, spróbuj poświęcić codziennie 5–10 minut i popatrzeć na obszary skóry pokrytej zmianami. Bądź dla siebie wyrozumiałym. Postaraj się zaakceptować siebie takim, jaki jesteś. Pamiętaj, że to tylko mały skrawek tego, kim jesteś i często nieistotny element Ciebie w oczach bliskich. Regularne powtarzanie tych obserwacji przez dłuższy czas może skutecznie wpłynąć na poprawę samopoczucia.