Łuszczyca – podstawowe fakty i informacje

Zdobądź potrzebne informacje

Kiedy doktor rozpozna u Ciebie łuszczycę, może być Ci trudno pogodzić się z diagnozą. Z jednej strony możesz poczuć ulgę, że choroba ma swoją nazwę i że można ją leczyć. Z drugiej, u wielu osób uczucie ulgi łączy się z szokiem, strachem, niepewnością, a nawet złością.

Łuszczyca u każdego przebiega w inny sposób, od kilku, niewielkich zmian o łagodnym nasileniu i towarzyszącego świądu skóry po znacznie poważniejsze objawy choroby.


Jeśli masz łuszczycę musisz ją po prostu zaakceptować i jak najwięcej o niej wiedzieć. Zdobyte informacje pozwolą Ci ją lepiej kontrolować.

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to stan chorobowy, który zazwyczaj wiąże się ze zbyt szybkim wzrostem komórek skóry. Błędne sygnały pochodzące z układu odpornościowego powodują formowanie się nowych komórek w ciągu kilku dni zamiast kilku tygodni. Nadmierny wzrost komórek skóry prowadzi do powstawania zmian łuszczycowych. Zmiany te charakteryzują się: złuszczaniem, pogrubieniem i stanem zapalnym (zaczerwienieniem). Należy wiedzieć, że przyspieszony wzrost komórek w żaden sposób nie jest związany ze zmianami nowotworowymi.
Łuszczyca u każdego przebiega w inny sposób, od kilku, niewielkich zmian o łagodnym nasileniu i towarzyszącego świądu skóry po znacznie poważniejsze objawy choroby.
Ok. 30% osób dotkniętych łuszczycą może również doświadczyć łuszczycowego zapalenia stawów. Jeśli podejrzewasz u siebie łuszczycę, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat swoich obserwacji.

Ile osób choruje na łuszczycę?

Łuszczyca może rozwinąć się u każdej osoby. Występuje z równą częstotliwością wśród kobiet i mężczyzn. Dotyka około 2–3% osób na świecie.
Łuszczyca może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej rozwija się u osób w wieku 20–35 lat. W 75% przypadków pierwszy wysiew zmian łuszczycowych obserwuje się przed 40 rokiem życia. Jednak może również pojawić się u dziecka, jak i osoby w podeszłym wieku5.

Co powoduje łuszczycę?

Dokładna przyczyna łuszczycy nadal nie została poznana. Jest to złożony stan chorobowy o wielu potencjalnych przyczynach, takich jak uwarunkowania genetyczne, immunologiczne, środowiskowe i psychologiczne. Czynniki te zmieniają funkcjonowanie komórek skórnych, przyspieszając proces ich produkcji i złuszczania.
Łuszczyca nie jest zaraźliwa. Nikt nią Ciebie nie zaraził, ani ty nie możesz zarazić łuszczycą innych osób poprzez dotyk, uczęszczanie na ten sam basen, ani nawet przez kontakt płciowy.